Kebab Web OS 2.0 client versiyonuna ait ilk ekran görüntüleri

Bir süredir üzerinde çalıştığımız Kebab 2.0′ın client web os tarafına ait henüz css stillendirme çalışmaları tamamlanmamış ilk halinin birkaç ekran görütüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu sürümde Ext JS 4′ün yeni MVC yapısının tüm nimetlerinden yararlanadık. Ayrıca os görünümü için unity ve mac-os x den esinlenmeler ve uygulamalara ait SVG iconlar kullanarak daha esnek bir kullanım oluşturmaya çalışıyoruz.

Geliştiriciler açısından da uygulama oluşturma için Ext JS’e ait MVC yapısını parçalara bölerek H-MVC yapısını uyguladık. Dolayısı ile bir uygulamayı desktop’dan bağımsız olarak tasarlayıp son haline getirdikten sonra Kebab Uygulaması haline getirip web-os masaüstünde kullanıcıya sunmak sadece birkaç dakika zamanımızı alıyor. Bu sayede Sencha Designer gibi araçlar kullanarak da rahatça uygulamalarımızı birbirinden bağımsız olarak tasarlayabileceğiz.

Ayrıca i18n (multi language) desteği ve config desteği ile birlikte uygulamaların cevirileri ve ayarlamaları kolayca yönetmek mümkün.

Son olarak Kebab Bootstrap adını verdiğimiz sistemle tüm MVC uygulamarınızı tek bootstrap dosyası ve basit bir configurasyonla yüklemeniz ve Ext Loader’ile tüm bağımlı sınıfların yüklenerek uygulamanın çalışır duruma gelmesi ve deploy süreçleri kolaylaştırıldı.

Henüz development versiyonunda olan Kebab 2.0 client web-os  Ext JS ‘in önceki gün beta-2 olarka duyurulan Ext JS 4.1.0-beta-2 versiyonu ile de test edilerek daha iyi bir performans ve esnek bir yapıda hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle belirtmek isterim ki Kebab’ı kendi üretim süreçlerimizde ve geliştirdiğimiz ürünlerin paralelinde iyileştirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.

GitHub adresi ve kaynak kodlar :

 https://github.com/kebab-project/client-web-os

Konuyla ilgili ekran görüntüleri aşağıdadır…

Herkese iyi çalışmalar.

About tayfun.ozis.erikan

Web Developer, Graphic & Web Designer Zend Framework, CodeIgniter, ExtJS & Sencha Touch User Kebab Framework Developer The co-founder of lab2023 - internet technologies
This entry was posted in Açık Kaynak, Css - Css3, Ext JS, JavaScript, Kebab Project and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>