Kebab Project (kebab-reloaded) yeniden…

Merhaba, uzunca bir zamandan sonra tekrar bloğuma birşeyler yazmaktan büyük keyif aldığımı belirtmek istiyorum.

lab2023 firmamızadaki üretim süreçlerinde kullanmak için ve açık kaynak camiasına katkı sağlamasını planladığımız Kebab Project‘i 1.5.x versiyonu ve kebab-reloaded kod adı altında tekrar yazmaya başladığımız zamandan buyana yaklaşık 2 ay geçti. Bu süre zarfında her yeni projede olduğu gibi kebab project sayesinde birçok yeni kavram ve süreci hayatımıza dahil ettik. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki ORM‘ idi. Bu konuda Doctrine kullanmaya karar verdikten buyana her gün kendime neden çok daha önceden ORM kullanmamışız diye sorup durdum. Kebab’da kullanmaya başladığımız günden buyana doctrine beni her gün kendisine hayran bırakıyor…

Kebabın yeni versiyonu ayrıca Zend Framework‘e olan bakış açımı da derinlemesine etkileyip ona olan bağlılığımı sağlamlaştırdı…

Peki Kebab bunların dışında bir geliştiriciye neler sunuyor ya da zamanla sunacak ?

  • Framework değil geliştirme ortamı: Evet kebab daha framework mertebesine erişemedi fakat zaman içerisinde framework olarak anılacağından şüphem yok. Şimdilik kebab bizim aşina olduğumuz ve sektörde kabul görmüş en popüler web teknolojilerini ustalık ve yalınlıkla bir araya getirmiş bir alt-framework, geliştirme ortamı yada projedir.
  • Rutin senaryolar bünyesine dahil edilmiş: Evet belki de bir geliştiricinin proje başalngıcında en çok uğraşmakta olduğu konular, sorunlar, mimari süreçler kebab sayesinde 2. plana atılabilir ve sadece ürününüzü geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Kebab’da da hedeflenen  tam olarak budur. Yalınlık kavramından yola çıkarak amaç çalışan bir programı en kısa sürede müşteriye teslim etmek ise neden kimlik denetimi, yetkilendire, konfigürasyon dosyaları, temel, arayüz tasarımı,  veri tabanı alt yapısı, loglama, hata denetimi, ön bellekleme, moduler yapı, asset (css, js, img v.s.) yönetimi, eklenti alt yapısı gibi bir çok konuyla aylarca boğuşasınız ki.
  • Client-Side, Mobile, Rest, API gereklidir: Evet popüler uygulamalar bu konulara ağırlık verir. Siz de vermelisiniz. Ama merak etmeyin kebab bu konulara gereğinden fazla özen göstermekte. Kebab Project geliştiricisi olarak bizler, her gün bu konularda 10′ larca sayfa dökümanı gözden geçiriyoruz. Her kitap ve makale bizim ufkumzu biraz daha açarken kebab projecti de zenginleştirecek özellikleri yol harıtamıza ekliyor ve projeye dahil ediyoruz.
  • Amaç sadce geliştirmek değil, ürün çıkarmak: Tabiki de kebab project’i sadece keyfe keder geliştirmiyoruz. Şu anda bu sistem üzerine şimdiye kadar yaptığımız en kapsamlı internet uygulamasını ve belkide yüksek trafik gerektirecek bir senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Doğal olarak kebab sadece ürüne odaklı geliştirilmekte. Dolayısı ile geliştirilirken test edilip onaylanıyor.
  • MVC varmı diye sormadan  ben söyleyeyim Kebab’da H-MVC var: Evet MVC tamam da H-MVC nedir yahu dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bu kavram çok da yeni değil. Moduler yapıyı barındıran kebab,  Model, view, controller, config, language, v.b. kaynaklarınızı paketler halınde birbirinden bağımsız bir şekilde yönetmenizi sağlıyor. Bir nevi Hiyerarşik MVC diyebiliriz. Bu konuda daha sonra detaylı yazılar yazacağım.
  • Kebab Developer Tools sanırım Kebab’ın ilk resmi plug-ini: Evet kebab zend framework’ten aldığı controller plugins desteğini kullanarak kendi eklentilerinizi geliştirmenizi istemekte. Kebab Developer Tools ise bunlardan ilki. Amacı sadece geliştiriciye bir takım önemli bilgileri sunmak. Şimdilik çok temel özellikleri (sayfa render süresi, memory kullanımı, geliştirme ortamı göstergesi, fw versiyon numaraları) var ama  zamanla bir Firebug olmasa da birçok öemli geliştirme ortamı bilgisini bu araç çubuğundan gözlemleyip yönetebiliyor olacaksınız.

Evet şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama bu makalenin devamı niteliğinde daha kebabı anlatacak bir çok özelliği sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Sevgilerimle.

About tayfun.ozis.erikan

Web Developer, Graphic & Web Designer Zend Framework, CodeIgniter, ExtJS & Sencha Touch User Kebab Framework Developer The co-founder of lab2023 - internet technologies
This entry was posted in Ext JS, Kebab Project, PHP, Zend Framework and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>